1:32 – Firebox
Na další postup ohledně patiny jsem si vybral podkop k UNC-060. Na fotce můžete vidět předlohu, která mi sloužila jako přibližná inspirace pro barvení.
Sestavený model v papírové podobě. Na modelu jsou klasické doplňky jako hadice – jedná se o bužírku pro rybářské potřeby, je skvěle pružná, měkká a neláme se. Dále jsem použil měkké olověné drátky, které se velice dobře tvarují. Dráty rovnám nejdříve pomocí pilníku na řezací podložce, poté je ohýbám do požadovaného tvaru. Na modelu jsou také použité drobné leptané doplňky a papírové matice “ivantovky” vyrážené do papíru, které jsou k dostání na různých papíráckých eshopech. Písty jednotlivých částí jsou vyrobeny z trubiček, které se dají také koupit na eshopech, nebo třeba na Aliexpressu.
Na podkop jsem nanesl různé odstíny hnědých barev a poté vše zafixoval přípravkem Heavy chipping. Na takto připravený podklad jsem nanesl namíchanou barvu stroje podle předlohy.
Po nabarvení jsem za pomocí vody štětcem jemně začal loupat barvu a vytvářet odřeniny. Když jsem byl s chippingem spokojený, další detaily jsem dobarvil štětcem. Je to pro mě nejpohodlnější a mám lepší kontrolu nad detaily.
Po nabarvení detailů a dalších menších části jsem začal pracovat na patině. Občas někde drobné odřeninky domaluji štětcem. Poté už nanáším na jednotlivé části wash.
Pro znázornění nejdrobnějších skvrn, odřenin a detailů nečistot jsem si velmi oblíbil nanášení olejové barvy, kterou stříkám přes párátko. Nejdříve je důležité si nános barvy na štětci ověřit bokem třeba na papír, v odhadnutém ideálním množství. Potom teprve přenášet na model.
Dalším krokem jsou pigmenty. Tyto druhy stavebních strojů bývají velmi znečištěné. Hlavně potom od hydrauliky a provozních kapalin. Černý pigment jsem nanesl na místa podle fotek skutečného podkopu. Potom jsem některé části zaprášil mixem pigmentů různých zemitých odstínů. Používání více druhů barev i pigmentů je vždy za účelem rozbití jednolitosti, což je v takto malém měřítku důležité.
Fotky hotového podkopu: